ÎN ATENŢIA CREŞTINILOR! Duminică, 9 iulie 2017, Taina Sf. Maslu, în parohia Sf. Trei Ierarhi din or. Piacenza

Duminică, 9 iulie 2017, ora 17.00, în parohia Sf. Trei Ierarhi din or. Piacenza va fi oficiată Taina Sfântului Maslu, de către un sobor de preoți, în frunte cu parohul comunității, părintele Grigore Catan.

DESPRE TAIANA SF MASLU: Taina Maslului este lucrarea sfântă săvârșită în numele Sfintei Treimi, de către preoții Bisericii, (cel mai des în perioada posturilor) prin care se împărtășește credinciosului harul nevăzut al tămăduirii sau ușurării suferințelor trupești (izbăvirea de boli), întărirea sufletească, iertarea păcatelor.

SF. MASLU ESTE UNA DIN TAINELE BISERICII ȘI SE RECOMANDĂ ATÂT CELOR BOLNAVI SPRE VINDECARE CÂT ȘI CELOR SĂNĂTOȘI SPRE ÎNTĂRIRE TRUPEASCĂ ȘI SUFLETEASCĂ!

Partea văzută constă din ungerea cu untdelemn sfințit, după ce s-a invocat prin rugăciuni speciale Mila lui Dumnezeu prin puterea Sfântului Duh.

Fraților este un deosebit prilej în acest post de a participa la Sf. Maslu cu mai mulți preoți la biserica noastră; de aceea vă îndemnăm să ne rugăm împreună pentru întărirea noastră sufletească și trupească!

BUNUL DUMNEZEU ȘI SFINȚII TREI IERARHI SĂ NE ÎNTĂREASCĂ SĂ AJUNGEM SĂNĂTOȘI TRUPEȘTE ȘI SUFLETEȘTE LA SĂRBĂTOAREA SFINȚILOR APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL!

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *